Adelina Cretu
![Adelina Cretu](http://www.favorittv.ro/data_files/profile-cantareti/83/thumb_cantareti_indragiti_83.jpg?cache=1475070793)
Tanara interpreta a inceput drumul artistic cu dansuri moderne dupa care si-a indreptat pasii spre muzica.A absolvit Scoala de Arta din Bucuresti,sectia canto classic.
A obtinut diverse premii la mai multe concursuri si festivaluri, cum ar fi: Mamaia Copiilor – Premiul pentru cel mai bun show, Ursuletul de Aur – Premiul I, Delfinul de Aur – Premiu I, Cerbul de Aur Jr. – Premiul III.